10. Avrupa Gençler Bocce Şampiyonası başladı

10. Avrupa Gençler Bocce Şampiyonası, 9 ülkeden 27 atletin iştirakiyle başladı.

Ankara’nın Kahramankazan ilçesindeki şampiyonanın açılışı hasebiyle Kent Meydanı’nda düzenlenen merasime, Avrupa Bocce Federasyonu Lideri Bruno Casarini, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, Türkiye Bocce Bowling Federasyonu (TBBDF) Lideri Keyifli Türkmen, Kahramankazan Belediye Lideri Lokman Ertürk, atletler ve vatandaşlar katıldı.

Seymen takımının gösterisiyle başlayan açılış merasiminde şampiyonaya katılan ülkelerin atletleri, şampiyona yöneticileri ve hakemler seremoni eşliğinde tanıtıldı. Ülkelerin ulusal marşları okundu ve fotoğraf çekimi yapıldı.

Merasimde, şampiyonaya katılacak atlet ve hakemler ismine birer kişi 3 lisanda yemin etti.

Şampiyona açılış merasimi, sportmen ve protokolün bando eşliğinde kısa bir kent çeşidi atmasıyla sona erdi.

Avrupa Bocce Federasyonu Lideri Bruno Casarini, burada yaptığı konuşmada, boccenin sporda yalnızca bir rekabet oyunu olmasının yanı sıra birebir vakitte hedeflenen toplumsal kalkınma siyasetine gerçek gerçek bir yaklaşım olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Bocce sporunun 7’den 77’ye herkesin yapabileceği bir spor olduğunu tabir eden Casarini, “Çünkü bocce sporumuz çeşitli ve üniversal lisanıyla herkes içindir ve bütün bariyerleri ön yargıları kırarak spor yapanları bir ortaya getirir. Bu şampiyona tertip komitesinin hedeflediği tek gaye olmayacaktır. Tıpkı vakitte bocce sporumuzu tanıtmak, ilerletmek için de çalışmaya devam edeceğiz. 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmak için her zamankinden daha fazla gayret gösteren bir yapıya geçmek zorundayız.” diye konuştu.

Belediye lideri Lokman Ertürk de Kahramankazan’ın 3. sefer Avrupa Bocce Şampiyonası’na konut sahipliği yaptığını belirterek, belediye olarak verdikleri dayanak sayesinde çok sayıda gencin sporla tanıştığını ve elde edilen başarılarla ilçenin çeşitli spor tertiplerine konut sahipliği yaptığını, isminin yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da da bilinir hale geldiğini aktardı.

Kahramankazan Şehit Samet Cantürk Bocce Salonu’nda oynana birinci müsabakalarda alınan sonuçlar şöyle:

Ukrayna-Macaristan: 1-12

Litvanya-İtalya: 0-12

Slovakya-Türkiye 2 (KKTC): 2-12

San Marino-Türkiye: 2-12

Şampiyona, 4 Ağustos Cumartesi günü yapılacak final karşılaşmaları ve ödül merasimiyle sona erecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir